Nie wejść do Watykanu podczas pobytu w Rzymie to trochę jak pojechać do Paryża i nie widzieć Louvre czy Wieży Eiffla. Dosłownie. To absolutne must see. Watykan mimo swojej administracyjnej odrębności znajduje się w samym sercu Rzymu. Bez problemu dojdziecie do niego piechotą z centrum, można też podjechać metrem, jeśli mieszkacie gdzieś dalej.
Kilka ciekawostek:
Administracyjnie Watykan to najmniejsze państwo świata pod względem powierzchni i najmniejsze niepodległe państwo pod względem liczby ludności. To też siedziba najwyższych władz Kościoła katolickiego, gdzie rezyduje papież i ogromne, przebogate muzeum historii i kultury europejskiej sięgającej powstania KK – czyli ponad 2000 lat! A nawet dalej, bo sztuka zgromadzona w muzeach watykańskich to swoista skarbnica dzieł i trendów od antyku do współczesności a obelisk stojący po środku placu pochodzi aż z XIV w pne.! Watykan ma swoją monetę, poczta watykańska mająca jeden kod pocztowy obsługuje najwięcej listów na świecie. W ciągu roku wysyła około 2,5 miliona listów i 7 milionów pocztówek oraz około 20 tysięcy paczek. Przyrost naturalny wynosi tu 0 – nikt w Watykanie się nie rodzi a obywatelstwo dostają jego mieszkańcy, głównie duchowni. Watykan nie ma policji a porządku od XVI w strzeże papieska straż złożona z żołnierzy szwajcarskich.
Bazylika Św. Piotra
Watykan to przede wszystkim Bazylika Świętego Piotra – wspaniała, monumentalna, renesansowo barokowa budowla z zachwycającymi wnętrzami. To drugi co do wielkości kościół na świecie, miejsce pochówku papieży (w tym naszego JP II) ale też namacalny dowód potęgi kościoła katolickiego. Spacer po Bazylice uświadamia jak wiele kościół przez te wszystkie wieki osiągnął, ale skłania również do refleksji jakimi sposobami wszedł w posiadanie tych wszystkich dóbr…
W jednej z naw bocznych wisi tablica z wszystkimi Papieżami, którzy przejmowali rządy nad papiestwem. Było ich według oficjalnej listy 266, żądzą w kościele katolickim nieprzerwanie od 2017 lat. Nie chcę tutaj wchodzić w rozważania na temat religii i kościoła ale namawiam Was do odwiedzenia Watykanu i koniecznie Muzeów Watykańskich – sami wyrobicie sobie zdanie:)
Dla chętnych za 6E wato wspiąć się na szczyt kopuły Bazyliki, widok na cały Rzym boski a wejście hardcore’owe:) Pierwsze dwieście schodów można ominąć wjeżdżając za dodatkową opłatą windą ale pozostałe ponad 300 trzeba wejść wąskimi i na szczycie pochylonymi drabiniastymi schodkami.
Muzea Watykańskie
To dopiero w Muzeach Watykańskich w pełni widać ogrom zbiorów, przepych i bogactwo Watykanu. Jest to najbogatsza kolekcja dzieł sztuki na całym świecie, tworzona przez kolejnych papieży, została udostępniona dla zwiedzających w 1787 w celu pogłębienia znajomości sztuki i kultury.
Wnętrza muzeów nie mają sobie równych. Nawet jeśli nie przepadacie za muzeami, tutaj warto się wybrać właśnie dla samych wnętrz, w których są zlokalizowane. Długie sale pokryte są w całości złotą ornamentyką, freskami i malowidłami ściennymi. Zachwycą każdego malkontenta muzealnego. Po prostu warto to zobaczyć. TUTAJ znajdziecie mapkę, przejścia przez muzea „na skróty” do Kaplicy Sykstyńskiej – wersja dla leniwych:)
W najsłynniejszej części muzeum Pinacotece znajdziecie dzieła tworzone od wczesnego renesansu do XIXw. a wśród nich prace Leonarda da Vinci, Caravaggia, Giotto i wielu innych mistrzów. W innych częściach kolekcje sztuki z każdego wieku i z każdego zakątka świata, wspaniałe historyczne mapy, kolekcję rzeźb antycznych, które przez wieki były inspiracją dla malarzy i rzeźbiarzy ceniących klasyczne piękno i proporcje. Całe muzeum jest ogromne, jeśli kochacie sztukę możecie w niej zanurkować na dobre dwa, trzy dni.
Częścią Muzeów Watykańskich jest Kaplica Sykstyńska cała pokryta malowidłami i freskami tworzonymi między innymi przez Botticellego i Michała Anioła. W kaplicy nie odbywają się msze za to właśnie w niej dochodzi do konklawe – czyli wyborów nowych papieży i to w niej na czas wyborów umieszczany jest specjalny piec, z którego od wieków, dymem obwieszcza się wyniki wyborów.
Absolutnie zachęcam Was do skorzystania podczas zwiedzania Watykanu z usług licznych dostępnych tu przewodników. Opowiadają oni mnóstwo ciekawostek na temat zbiorów, zwracają uwagę na główne eksponaty na Waszej drodze i dyscyplinują zwiedzanie. Zwiedzając z przewodnikiem omijacie też stanie w kolejkach. UWAGA! jeśli zwiedzacie z przewodnikiem a chcecie zobaczyć więcej niż proponuje jego trasa, musicie rozstać się z nim w Kaplicy Sykstyńskiej i wrócić na własną rękę do dalszych części muzeów. Po wyjściu z Kaplicy nie ma już powrotu.
Plac Św. Piotra
Ten plac każdy widział choć raz w tv podczas transmisji z watykańskich wydarzeń – otoczony czterorządową kolumnadą Berniniego jest dostojnym zwieńczeniem Bazyliki Św. Piotra. Jego ogrom pozwala na zaczerpnięcie oddechu po opuszczeniu murów Muzeów Watykańskich i Bazyliki. Wg danych dostępnych w internecie plac pomieścił podczas beatyfikacji JP2 1,5 mln ludzi! Najlepszy widok na plac roztacza się ze szczytu kopuły Bazyliki.
Informacje praktyczne:
- Bazylikę Św. Piotra zobaczycie za free
- Koszt wejścia do Muzeów Watykańskich – 19E
- Koszt zwiedzania Muzeów Watykańskich z przewodnikiem – ok 50E (czas trwania wycieczki ok 2,5h)
- Jeśli chcecie zobaczyć Kaplicę Sykstyńską, konieczne jest przejście przez Muzea Watykańskie (w mapce powyżej krótka, ale zachwycająca „droga na skróty”)
- Polecamy wynajęcie do zwiedzania Watykanu przewodnika – jest ich tutaj mnóstwo. My zwiedzałyśmy z przewodnikiem anglojęzycznym, polskiego nie szukałyśmy ale w trakcie zwiedzania słyszałyśmy też polskojęzycznych więc na pewno są. Nasz przewodnik opowiedział nam i pokazał wiele szczegółów, których nie ma w przewodnikach, ominęłyśmy tez kolejki.
- Jeśli wybierzecie się do Watykanu w sezonie, kolejki mogą Was dobić, więc albo bądźcie rano albo zainwestujcie w przewodnika, dzięki któremu wejdziecie wejściem dla grup z mniejszą kolejką.
- Warto wspiąć się na kopułę Bazyliki. Wejście jest dosyć męczące, kawałek można pokonać windą, ale i tak zostaje ponad 300 schodów. Widok z góry na cały Rzym rekompensuje wysiłek:)
ps. Niestety pierwszego dnia pobytu w Rzymie unicestwiłam aparat i wszystkie zdjęcia pochodzą z telefonu:(
Pingback: Rzym na weekend - informacje podstawowe. Kiedy jechać? Co? Gdzie? Jak? ⋆ lazy weekend
Pingback: City break: Rzym - kwintesencja włoskiej la dolce vita ⋆ lazy weekend
Bardzo bym chciała odwiedzić kiedyś Watykan.
Szkoda aparatu, ale zdjęcia wyszły i tak fajnie:) Super praktyczne informacje! Nie pomyślałam, że dla mniejszej grupy też się przewodnik znajdzie:) Była kiedyś w Rzymie i Watykanie, ale już prawie nic nie pamiętam… jak ten czas szybko leci!
Jadę do Rzymu w następnym tygodniu po raz 3, ale zawsze chyba będzie to budziło takie same emocje. Tym razem wejdę również do Muzeum Watykańskiego, będzie się działo 🙂