fbpx
w Europie wokół podróży

Karta EKUZ – czyli ubezpieczenie z NFZ poza granicami Polski – MUST HAVE

Nie wiemy jak Wy, ale my zawsze (!) wyjeżdżając za granicę wykupujemy ubezpieczenie. Koszt jest niewielki, kilkadziesiąt PLN, a spokój ducha bezcenny. Każdy kraj ma swoje regulacje w zakresie opieki zdrowotnej. W Chorwacji nie macie się o czym martwić, w razie choroby wystarczy pokazać polski dokument i zostaniecie bezpłatnie przyjęci, we Włoszech bez ubezpieczenia musieliśmy słono zapłacić za zwykłą wizytę z dzieckiem u internisty. Regulacje poszczególnych państw są skomplikowane więc najlepiej zabezpieczyć się przed wyjazdem i w razie czego mieć zapewnioną opiekę.

A patients view of the doctors, just before going into surgery.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), potwierdza prawo do korzystania na koszt NFZ z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w czasie tymczasowego pobytu na terenie innego państwa członkowskiego UE/EFTA.

EKUZ może zostać wydana wyłącznie osobom, które posiadają prawo do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych zgodnie z przepisami krajowymi, w tym osobom zgłoszonym do ubezpieczenia zdrowotnego, czyli płatnikom ZUS.

Korzystając z EKUZ poza granicami Polski korzystamy z praw wynikających z ustawodawstwa państwa członkowskiego UE/EFTA na tych samych warunkach, co ubezpieczeni w tym państwie. UWAGA! Ważne jest, żeby przed wizytą u lekarza w obcym Państwie sprawdzić czy działa w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej tego państwa.

Procedura otrzymania karty EKUZ, wzór wniosku, sposoby złożenia (nawet mejlem! szok!), wszystkie adresy i sposób odbioru – czyli pełny opis co i jak znajdziecie TUTAJ.

Karta ważna jest 12 miesięcy. Życzymy Wam, żebyście nie musieli z niej nigdy korzystać:)

lekarz

 

 

Przeczytaj również:

0 komentarzy dotyczących “Karta EKUZ – czyli ubezpieczenie z NFZ poza granicami Polski – MUST HAVE

Cześć! Będzie nam bardzo miło jeśli dodasz swój komentarz:)

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.