fbpx
podróże w Świat Tajlandia wokół podróży

Jak przetrwać długi lot?

Wybierając się na dalekie wakacje niestety jesteśmy skazani na męki podróży. Międzykontynentalne loty, trwające często powyżej 7 godzin dają się we znaki nawet wytrawnym podróżnikom.

Dlatego do lotu warto przygotować się wcześniej tak, żeby jak najmniej cierpieć – szczególnie w drodze powrotnej, kiedy nie działa już podniecenie związane z rozpoczynającym się urlopem. Jak przetrwać długi lot?

Planowanie

Kupując bilety na dzielony lot zwróćcie uwagę na swój port przesiadkowy, warto wybrać jak najkrótszy stop over i podzielić lot tak, żeby przerwa wypadła w okolicach połowy podróży.

Planując długi lot lepiej zaplanować go tak, żeby przynajmniej jego część przypadała w nocy – jeżeli nie podróżujecie w pierwszej klasie, 8 godzinny lot w ciągu dnia, kiedy trudno jest zasnąć i wszyscy wokół Was nie śpią, jest trudny do wytrzymania.

Wiele linii lotniczych (jeśli nie wszystkie) umożliwiają – za dodatkową opłatą – rezerwację konkretnych miejsc w samolocie – warto skorzystać z tej opcji i wybrać miejsca przy wyjściach awaryjnych, gdzie jest zawsze więcej miejsca pomiędzy siedzeniami lub w pierwszych rzędach.

Niektóre linie lotnicze umożliwiają też – za dodatkową opłatą (ok 50 Euro) – podniesienie klasy podróży do tzw. Economy comfort – powiększa się wtedy miejsce na nogi i często siedzenia rozkładają się do pozycji półleżącej.

Co zabrać ze sobą w bagażu podręcznym?

Samoloty obsługujące loty międzykontynentalne w przeważającej części wyposażone są w komputery z grami, filmami i programami tv, każdy pasażer dostaje swoje słuchawki, poduszkę i koc – jeśli zdarzy się, że potrzebujecie dodatkowej poduszki albo koca – poproście o nie obsługę pokładową, która jest zawsze bardzo pomocna.

fullsizerender_2

Pakując swój bagaż kabinowy, weźcie ze sobą:

 1. poduszkę podkowę – ta mała poduszka jest po prostu nie do przecenienia podczas długiej podróży, dzięki niej nie będzie Was bolał kark, wygodniej ułożycie się na środkowym siedzeniu, zajmuje mało miejsca a znacznie podnosi komfort długiego lotu. Polecam Wam poduszkę nadmuchiwaną, podczas podróży zawsze mam swoją pod ręką i korzystam z niej nie tylko w samolocie ale też w autobusach, pociągach czy na promach
 2. szczoteczkę do zębów – niby mała rzecz i w miarę oczywista ale warto mieć ją w pamięci pakując się przed podróżą. Jeśli zdarzy Wam się zapomnieć o szczoteczce i paście śmiało poproście o nie obsługę samolotu – na pewno nie odmówią:)
 3. książkęJ, ipada, telefon – coś co pozwoli Wam zająć siebie i swoje dzieckoJ – co prawda rozrywki pokładowe są coraz bogatsze ale warto mieć coś swojego, ulubionego
 4. dobre słuchawki – co prawda linie lotnicze zapewniają słuchawki kompatybilne ze swoim sprzętem pokładowym ale jeśli lubicie dobra jakość dźwięku i odcięcie się od hałasu współpasażerów zabierzcie swoje – na pewno nie pożałujecie. Przydadzą się też w innych środkach transportu:)

Na koniec kilka rad raczej trywialnych, ale wartych zapamiętania:

 1. podczas całego lotu pijcie wodę… dużo wody… suche powietrze w samolocie jest zabójcze dla skóry, oskrzeli i ogólnego samopoczucia, woda jest zbawienna.
 2. Ubierzcie się w wygodne, nie krępujące ruchów ubranie i buty! Nie przejmujcie się swoim wyglądem:) współpasażerowie też nie będą podróżować w strojach wieczorowych:)
 3. Miejcie pod ręką krem nawilżający i małą wodę w sprayu – są bardzo pomocne w podróży!
 4. Nie zapominajcie o małych ćwiczeniach podczas lotu. Rozciągajcie plecy, ręce, wykonujcie okrężne ruchy stopami, wstawajcie i chociaż raz na 2-3 godziny przejdźcie się.
 5. Uwaga na alkohol:):) jeśli nie wiecie jak Wasz organizm zareaguje na długi lot pod wpływem alko, lepiej nie ryzykujcie nadużywając mocnych trunków.

A po dotarciu na miejsce spróbujcie od razu przestawiać się na obowiązujący czas nawet jeśli będzie to związane z małym gwałtem na sobie. Naukowcy przekonują, ze organizm w pełni przestawia się na inna strefę czasową w 14 dni… to trochę długo, wg nas po 1-2 dniach jesteśmy w stanie w pełni cieszyć się ze zmiany strefy czasowej:)

Udanego lotu!

fullsizerender

Przeczytaj również:

2 komentarze dotyczące “Jak przetrwać długi lot?

 1. Pingback: TAJLANDIA – letnie wakacje w zimie! – Lazy WEEKEND

 2. Voyageuse

  W zasadzie nic dodać, nic ująć! Dzięki:)

Cześć! Będzie nam bardzo miło jeśli dodasz swój komentarz:)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.