fbpx
gdzie wyjechać podróże w Świat Senegal

Paryż-Dakar, czyli co jeździ po Senegalu? [galeria zdjęć]

Od razu zaznaczam, że nie jest to artykuł o wyczynach dzielnych rajdowców, którzy wprawdzie przenieśli się ostatnio z piaszczystej Afryki do równie piaszczystej Ameryki Południowej, ale cały czas – teraz pod nazwą Rajd Dakar – pokonują swoje słabości i dokonują nie lada wyczynów na morderczych, wyścigowych OS-ach.

Ten artykuł jest o innym rajdzie – rajdzie samochodów, na których europejski przegląd techniczny nawet by nie spojrzał, a które dogorywają swoich dni na ulicach Senegalu. Co je łączy ze sławnym rajdem Paryż-Dakar? Kierunek przejazdu, z Francji do Senegalu.

org_dsc07880-1

Nie chcemy tu się wdawać w dywagacje polityczne, ale pomimo tego, że Senegal w 1960 roku odzyskał niepodległość od Francji, to w dalszym ciągu jest pod jej ogromnym wpływem ekonomicznym. Ma to swoje pozytywne strony, ale jak zawsze, jest też druga strona medalu… ulice Senegalu to ogromny szrot wiekowych Peugeotów i Renault.

Zobaczcie galerię zdjęć, obrazującą auta, które jeżdżą po ulicach senegalskich miast. Większość z nich zrobiliśmy w Dakarze i Saint – Louis, ale jest też kilka z mniejszych wiosek. Standardem jest brak przednich świateł, brak lusterek, niedomykające się drzwi w taksówkach, które trzeba trzymać podczas jazdy. Nikt się tym tutaj nie przejmuje. Nierzadko samochody są tak połatane, składają się z tylu różnych części, że trudno zdecydować jaki model Renault mamy przed sobą.

Paryż Dakar Senagal Renaultorg_dsc07686Paryż Dakar Senagal PeugeotParyż Dakar Senagal Renault Peugeotorg_dsc07873Paryż Dakar Senagal Peugeotorg_dsc07889org_dsc07892-1org_dsc07893-1org_dsc07874org_dsc07037org_dsc06921org_dsc07872org_dsc07888-1org_dsc07887-1

PS. Kilka informacji o RAJDZIE, od którego zaczerpnęliśmy tytuł artykułu:)

Historia rajdu Paryż-Dakar zaczęła się w  1977, kiedy Francuz Thierry Sabine urzeczony libijską pustynią, na której zgubił się podczas rajdu Abidżan-Nicea uznał, że jest to miejsce idealne do rozgrywania rajdów. Pierwotnie trasa rajdu wiodła z Paryża we Francji do Dakaru w Senegalu, z przeprawą promową przez Morze Śródziemne, jednak ze względu na różne czynniki, w tym zawirowania polityczne, rajd zmieniał lokalizację zarówno startu jaki i mety. Ostatni raz rajd Paryż – Dakar odbył się w 2001. W tej chwili kierowcy podzieleni na 4 kategorie: motocykle, quady, samochody i ciężarówki, ścigają się po bezdrożach Ameryki Południowej, a pod Dakarem w miejscu, w którym była meta słynnego Rajdu Paryż – Dakar, została tylko tablica upamiętniająca jego twórcę.


Super Cię tu widzieć! Mamy nadzieję, że artykuł Ci się podoba, będzie nam bardzo miło jeśli klikniesz „lubię to” lub go udostępnisz. Może zawarte w nim informacje komuś się przydadzą:) Jeśli masz dodatkowe pytania, zapraszamy do dyskusji lub kontaktu z nami. Każdy komentarz jest dla nas motywacją do dalszego pisania!

Przeczytaj również:

0 komentarzy dotyczących “Paryż-Dakar, czyli co jeździ po Senegalu? [galeria zdjęć]

Cześć! Będzie nam bardzo miło jeśli dodasz swój komentarz:)

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.